Archive for december, 2009

♥Juldag

Hejhej. Ja, juldag idag då ju, vilket betyder att det var julafton igår;) Riktigt bra dag och kväll hemma med familjen. Alla kom ju hem till oss, så vi blev rätt så många. Är nöjd med presenterna, och jag tror att alla blev nöjda med det dom fick av mig också:) Postar en lista med vad jag fick (mest för min egen skull^^):

Den vita necessären med röda äpplen på från Lagerhaus, rosa & vita hörlurar från Skullcandy, svarta skinnleggings, baslinnen från Gina, Saker jag glömmer att komma ihåg, te, muffinsformar med muffins på, I’m going från Puma, schampo & balsam, Cat Deluxe (+ At night) från Naomi Campbell, pengar, presentkort, papper, en efterlängtad, svart tubscarf, två filmer+filmkväll med mamma och Be Delicious från DKNY.

I paketleken kammade jag även hem tequilatryffel och en blå, prickig termos. Bra tycker jag^^ ;)

Idag så ska vi bort till mormor och morfar, äta julbord och bara ta det lugnt, sådär som det ska vara på juldagen. Därför ska jag snart slita mig från tv:n och Bröderna Lejonhjärta och gå och göra mig i ordning. Ska nog använda lite av grejerna jag fick igår tror jag.

Nej, vi hörs väl senare tror jag. Ha en slapp juldag ;)

KRAM<3

♥Dopparedagen

Sitter här och dricker glögg, lyssnar på lite julmusik och försöker förtränga förkylningen;) Väntar på att alla ska komma hit så att vi kan börja fira. Inget kul att bara sitta ju, men när kusinerna kommer så blir det nog fart :D Ska tvinga dem att se på Kalle Anka i år igen, får väl se hur det går den här gången. Pappa bryter traditionen och sätter sig framför 3:ans Anna Anka istället. Anka som Anka, eller vad säger ni?! ;)

Senare så blir det anka (igen, fast att äta den här gången), gröt, fajtas om mandeln, jultomten och julklappsutdelning och sen kanske bara lite mys och lugn och ro. För det är ju det som är så skönt, att efter all stress bara kunna sätta sig ner, med lite glögg och bara ta det lugnt…

KRAMAR<3

Kalle Anka vs. Anna Anka

Vem väljer ni??

♥091222

Hejhej!

Sitter i Unnis lägenhet och gör typ ingenting:S Hon själv är på julavslutning i sin skola, men jag orkade inte följa med. Har nämnligen åkt på värsta förkylningen :(

Så, har vart här hos Unni sen lördagskväll, och jag ska åka hem idag. Kuligt har vi haft! Har bland annat gått på stan, inte hittat några julklappar, sett på julkalendern, firat Unni som fyllde 17 igår (med italiensk mat, wiho;] ) och så var jag med på hennes något flummiga psykologiFILOSOFIlektion^^

Japp, det är typ vad jag har inlett mitt jullov med. Ska hem till Kalmar sen och leta efter julklappar. Även fast jag lovade mig själv att jag skulle vara ute i god tid så sitter jag ändå här, två dagar innan julafton och har fortfarande inte kommit på något till mamma och pappas:S Men jag får väl kika lite i stan innan jag åker hem.

BTW, VI HAR SNÖ!!! Första gången på länge det blir en vit jul (peppar, peppar, peppar!!!)

Nu ska jag återgå till det jag gjorde innan, alltså ingenting^^

Kramar<3

♥Min Pappa - Raymond & Maria

Min pappa kom från Kalmar en liten by utanför stan.
Han bodde nedanför berget innan dom byggde bron.
Sen flytta han till Gävle och skaffa oss ett radhus
med mysig källare

Och på vägen till jobbet gick han förbi alla villor
och tänkte hit ska vi flytta sen.
Men sen kom aldrig och så blev han 63
slutade jobba jag hade flyttat då.

Nu bor jag i en lägenhet och tittar efter större.
Det vore skönt att ha ett sovrum till.
Jag kan cykla till jobbet det tar bara en kvart
så man vill inte flytta för långt åt fel håll nu.

O jag minns inte längre hur min pappas röst lät
eller om de han tänkte är de jag tänker på.
O jag vet inte längre om det är saken att jag själv har kommit på
eller om jag hört det av nån som pratar högre än jag.

Men nån har sagt att vi har så många år kvar,
låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.
Ja nån har sagt att vi har så många år kvar,
låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.

Jag står här i mitt fönster jag ser ut men ingen ser mig alla som går därnere
kan va precis som jag.
Men jag vill inte veta om dom har nåt som är hemligt
för det vill jag också ha.
Och det är sant att jag alltid klär mig fint, det är sant att jag bett alla om lov
men ingen har svarat så jag gick hem igen.
Och om jag visar mer än vad jag tänkt och om jag visar mer än vad dom trott
var hamnar jag då, vem ska förlåta mig?

Men nån har sagt att vi har så många år kvar,
låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.
Nån har sagt att vi har så många år kvar,
Låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.

Mina vänner går det bra för, en har blivit VD och han har köpt en båt.
I den kan man åka så fort han är ledig, de e härligt varje år.
Och på vägen till stationen går han förbi alla villorna vid sjön
och tänker hit ska jag flytta sen.
Men sen kommer aldrig och om de gör det så märks det inte alls
snälla håll i mig det mörknar tidigt nu.

Men nån har sagt att vi har så många år kvar,
snälla åt dom börja nu, ja låt dom börja nu.
Nån har sagt att vi har så många år kvar,
snälla låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.

Ja nån har sagt att vi har så många år kvar,
låt dom börja nu, snälla låt dom börja nu
Ja nån har sagt att vi har så många år kvar,
låt dom börja nu, ja låt dom börja nu.

♥091214

Hejhej!

Sitter hos kusinerna inne i stan. Var ju barnvakt ikväll, men dom har precis somnat, och det är rätt skönt. Man kan väl säga som så att dom är som vilka tre- och femåringar som helst (=läs vilda). Men dom är snälla iallafall, och dom hade ju lovat att de skulle gå och lägga sig när jag sa det och det var ju ett plus!

Har bakat massa pepparkakor också, både stora och små, och några med socker, russin och silverkulor på;) Dom blev ganska så lyckade, fast att vissa saknade ben eller huvud, men det är ju kusinerna som har gjort dom så det är ju rätt charmigt

Snart kommer pappa och då ska jag hem och plugga spanska. Har prov på konjunktiv imorgon… Kul, kul!

Hörs imon! Kramar♥

♥091213 - Söndagsmys

Heej!

Har haft en jättemysig söndag och 3:e advent tillsammans med familjen. Mötte upp farmor&farfar, farbröder och kusiner vid ett på Calmar Hamnkrog för julbord. Jättemånga olika sorters sill och fisk, och det är ju det som är det godaste! Jättemysigt där, det är så lugnt och lagom stort liksom. Är verkligen att rekommendera;)

Efteråt gick vi en runda på stan och kollade lite i skyltfönstren och kollade på julbelysningen. Älskar när alla ljusen kommer upp såhär kring jul!

Nu ikväll så var mamma och jag i kyrkan och tittade på luciatåget. Tycker att det är så gulligt när det är små 4-5 åringar som står där och sjunger. Och det här året så var det ju ingen knäpp präst som förstörde allt med sin gitarr och sin gnälliga stämma!

Imon kväll så blir det pepparkaksbak inne hos kusinerna. Då är det bara dom (en 3-åring och en 5-åring) och jag, får väl se hur det går;)

Hoppas att ni hade en trevlig 3:e advent och Luciadag!

Kramar<3

♥091212

Jag ser det snöar, jag ser det snöar, det var ju roligt, hurra! Nu blir det vinter, nu blir det vinter, som vi har väntat, hurra! Nu tar vi kälkarna fram, och vantarna på, och sen vi åker i backen, tjohej vad det går!

Ja, nu har första snön i år fallit! Men det är bara nollgradigt så den lägger sig inte. :(

Åh, jag längtar efter att få pulsa runt i snön^^

Sankta Lucia…

Här kommer bilderna från Luciatåget:)

“Lucia nr. 1 - Frida

“Lite lussetåg”

“Några av Musiktilläggets otroligt duktiga killar”

“Lucia nr.2 - Julia

“Luciatåg”

“Två tomtar var det också”

♥091211

Hejhej!

Har nyss stängt av IDOL. Vet inte riktigt vad jag tyckte om resultatet. Jag gillade Calle mest, men har trots allt vetat att Erik skulle vinna sedan han gick vidare, i stort sett, så det kom ju inte som någon överraskning det där. Nej, detta tål att tänka på!

Idag var det ju också Luciatåg på Kagg, Stagg och Jenny. Gick helt okey, även fast jag försov mig i en och en halv timme (jag var trött, okey?!) och vi sjöng lite fel här och var, så blev det ändå bra till slut. Det var faktiskt till och med folk som grät *PROUD* ;)

Såå, dagen har bestått av musik konstant, luciatåg, lips och sen idol på det. Men det är bra, för alla älskar ju musik;)

Hann oxå med en liten sväng hos malin och kusinerna, som också innebar adventsfika hos malins krutfaster! ^^ Det var trevligt:)

Nu ska jag ta och sova, är helt slut, haha! Funderar på om jag ska vara med i demonstrationen om klimat imon. Isåfall ska vi vandra runt i stan med plakat och pulkor, hmm. Får se hur det blir med det…

Kramar.

♥MILLAAH

JA MÅ HON LEVA, JA MÅ HON LEVA…

MILLA 17 ÅR DEN 10:E DECEMBER

MASSA KRAMAR ÄNDA BORT TILL KUBA.